Tur ne Venecia

Shijoni pushimet ne Venecia ku do mahniteni nga bukurite perrallore te ketij qyteti

Pershkrimi

Dita e Pare
Nisja nga Aeroporti Nene Tereza per ne Venecia. Mberritja ne Venecia, takim me perfaqesuesin e agjensise dhe me pas nisja drejt qytetit. Akomodimi ne hotel me pas nisemi drejt qendres ne Piazza San Marco nje nga me te famshmet ne bote dhe me nje art dhe kulture te papare baroke si jashte me kupolat ashtu dhe brenda me mozaiket, afresket te nje larmie marramendese. Sheshi eshte gjithmone i gjalleruar nga prezenca e vendasve dhe turisteve te shumte por nese deshironi nje vend te qete rrugicat e shumta ju sjellin ne vende te qeta per tu relaksur dhe pare ato pjese e Venecias qe nuk gjenden ne broshura “Venecia e Vertete.” Me pas vazhdojme me Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari, dhe Scuola Grande di San Rocco si dhe Basilica di Santa Maria della Salute. Darka ne hotel dhe mbremje e lire.
Dita e Dyte
Mengjesi ne hotel. Nisje per ne Grand Canale (Kanali i Madh) e cila eshte rruga ujore me e madhe ne Venecia dhe shtrihet per reth 4 km, me pas vazhdojme drej ures Rialto ndertuar me 1951, ura e pare dhe e vetme ne Venecia deri ne vitin 1854. Nje tjeter lagje interesante eshte dhe Ghetto Veneciane e ndertuar per hebrenjte e italise ne vitin 1516 kur te gjithe hebrenjte ne itali ishin te persekuturar dhe debuar nga kisha katolike, Venediku u hapi dyert per arsye ekonomiko-sociale. Interesante eshte fakti qe ne katet e siperme te disa nga ndertesat gjenden sinagogat pasi si kudo ne Venecia hapesira eshte shume e limituar per te ndertuar. Gjithashtu per tu permendur eshte dhe sheshi Campo dei Santi Giovanni e Paolo, i cili permban nje monument mbreslenes bronzi kushtuar liderit te famshen ushtarak te shekullit XV Bartolomeo Colleoni. Mercerie, Cannaregio, Strada Nova njihen si vende te mira pershopping ne qytet. Turi rekomandohet te kombinohet me koncerte si: 20/09/2011 Don Giovanni (La Fenice), 06/10/2011 Berberi i Seviljes (La Fenice), 30/12/2011 Koncerti Vitit te Ri. Darka ne hotel.
Dita e Trete
Mengjesi ne hotel. Me pas check out dhe nisja per ne Aeroport, kthimi ne Tirane. Fundi i Turit.

Turet jashtë Shqipërisë

Kuba

Udhëtim në Kuba duke filluar nga 1390 euro/personi për 8...

Lexo më shumë

Verona

 Vizitoni qytetin e bukur te Verones dhe shijoni cdo gje...

Lexo më shumë

Viena

Vendi ideal per te kaluar pushimet me te bukura ku...

Lexo më shumë

Tur ne Venecia

Shijoni pushimet ne Venecia ku do mahniteni nga bukurite perrallore...

Lexo më shumë

Tur ne Mynih

Mynihu është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe...

Lexo më shumë

Tur ne Milano

Vizitoni nje nder qytetet me te medha te Italise, gjithashtu...

Lexo më shumë

Kuba 7 net & 8 dite

Shijoni pushime te paharrueshme ne Kube nen shoqerine tone. Perjetoni...

Lexo më shumë

Udhetim turistik ne Stamboll

Mbledhja e grupit ne aeroportin Nene Tereza.Paraqitja ne aeroport duhet...

Lexo më shumë

Udhetim ne Dubai

Pikat kryesore Atlantis The Palm Palm Jumeirah Burj Al Arab Dubai Mall - Shoping...

Lexo më shumë

Udhetim ne Athine

Nisja me autobus në orën 07:00 nga sheshi përpara stadiumit...

Lexo më shumë

Udhetim ne Selanik

Nisja nga sheshi para stadiumit Qemal Stafa në orën 08:00...

Lexo më shumë