Tur ne Mynih

Mynihu është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe kulturore të Republikës Federative Gjermane. Kultura dhe emancipimi i tij është për t’u admiruar.

Pershkrimi

Dita e Pare
Nisja nga Aeroporti Nene Tereza per ne Munich. Mberritja ne Munich, takim me perfaqesuesin e agjensise dhe me pas nisja drejt qytetit. Akomodimi ne hotel me pas fillon turi yne i qytetit i cili na dergon drejt Marienplatz ne sheshin qendror ne zemer te Mynihut, nga ketu eksplorojme ndertesat e mrekullueshme, kishat dhe vendet me te njohura te qytetit. Ne Marienplatz gjendet Mariensäule, Kolona Mariane, Bashkia e Vjeter dhe e Re e qytetit qe ne kullen e saj mban Glockenspiel, nje sahat 100 vjecar, Frauenkirche (Katedralja e Zonjes se Bekuar), Kopshti Anglez, Pallati Rezidencial i Mynihut rezidenca e hershme mbreterore e monarkeve Bavarez. Deutsches Museum (Muzeu Gjerman), Darka ne hotel dhe mbremje e lire.
Dita e Dyte
Mengjesi ne hotel. Pas mengjesit, turi fillon me ansamblin e muzeve The Alte Pinakothek nje nga galerite me te vjetra ne bote e cila permban mbi 800 vepra arti te mesjetes deri ne artin Rococo, nje nga koleksionet me te medha te Rubens gjendet gjithashtu ne kete muze. The Neue Pinakothek perfshin art dhe sculpture nga fundi i shekullit 18 deri ne fillim te shekullit 20. Per t’u theksuar eshte ekspozita e artit Gjerman e shekullit 19 si piktuara nga Caspar David Friedrich dhe nje koleksion i mrekullueshem i impresionizmit Francez. The Pinakothek der Moderne eshte muzeu me i madh i artit modern Gjerman qe perfshin artin e shekullit 20 gjihashtu dhe fotografi dhe video. Pas nje dite plot art nuk ka sesi te mos ndalojme tek holli me i famshem i birres ne bote “Hofbräuhaus”. Fabrika Hofbräuhaus eshte ndertuar me 1589, dicka e vecante ne kete vend eshte se ne cdo tavoline do te gjeni te shkruajtur emra dhe komente dhe data te lena nga vizitore per 100 vjetet e fundit. 
Dita e Trete
Mengjesi ne hotel. Me pas check out dhe nisja per ne Aeroport, kthimi ne Tirane. Fundi i Turit.

Turet jashtë Shqipërisë

Kuba

Udhëtim në Kuba duke filluar nga 1390 euro/personi për 8...

Lexo më shumë

Verona

 Vizitoni qytetin e bukur te Verones dhe shijoni cdo gje...

Lexo më shumë

Viena

Vendi ideal per te kaluar pushimet me te bukura ku...

Lexo më shumë

Tur ne Venecia

Shijoni pushimet ne Venecia ku do mahniteni nga bukurite perrallore...

Lexo më shumë

Tur ne Mynih

Mynihu është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe...

Lexo më shumë

Tur ne Milano

Vizitoni nje nder qytetet me te medha te Italise, gjithashtu...

Lexo më shumë

Kuba 7 net & 8 dite

Shijoni pushime te paharrueshme ne Kube nen shoqerine tone. Perjetoni...

Lexo më shumë

Udhetim turistik ne Stamboll

Mbledhja e grupit ne aeroportin Nene Tereza.Paraqitja ne aeroport duhet...

Lexo më shumë

Udhetim ne Dubai

Pikat kryesore Atlantis The Palm Palm Jumeirah Burj Al Arab Dubai Mall - Shoping...

Lexo më shumë

Udhetim ne Athine

Nisja me autobus në orën 07:00 nga sheshi përpara stadiumit...

Lexo më shumë

Udhetim ne Selanik

Nisja nga sheshi para stadiumit Qemal Stafa në orën 08:00...

Lexo më shumë